Milyen játékot válasszunk egy újszülött babának?

2013 október 31. | Szerző:

Születéskor a babák több mint 70 reflexszel jönnek a világra, köztük a szopás, vagy a lélegzés ösztönös reflexével. Ezek létfontosságúak az élethez, miután elhagyták édesanyjuk méhének melegét. Kíváncsiságuknak, ennek a velük született fantasztikus képességüknek köszönhetően a csöppségek tanulása folyamatos. Tippjeink segítségével kiválaszthatod a babád számára a legmegfelelőbb játékot!

Újszülöttnek kell játék? Kell bizony. Nyilván még nem fog puha könyvet lapozgatni, de ha a könyv egyik oldala fekete-fehér, és a kiságy rácsaira lehet kötni, máris az egyik legjobb elfoglaltság lesz a nézegetése. Az újszülöttek ugyanis csak 25-30 centiméterre látnak csak, és a határozott, fekete-fehér minták keltik fel leginkább az érdeklődésüket. Igazán jó ajándék még a szundikendő, ami a puha anyagának érintésével biztosan megnyugtatja a babákat.

Két-három hónapos babának vegyünk halvány színű, nem túl hangos zenélő-forgó játékot, amit az ágya fölé lehet erősíteni. A figurák mozgása biztosan leköti a figyelmét, a zene pedig megnyugtatja, esetleg el is altatja.

bigstock_Happy_baby_boy__year_old_si_13079561A baba lassan elkezdi felfedezni a körülötte lévő világ összefüggéseit. Legegyszerűbben egy játékokkal felszerelt pihenőszékben vagy hintában tudjuk lefoglalni, aminek folyamatosan ringatása nem csak megnyugtatja a babát, de a rajta lévő játékok még a figyelmét is lekötik.

Körülbelül három hónapos korukban a babák elkezdik kezükbe fogni a tárgyakat és megtanulják, hogy összefüggés van a mozdulataik és a játék által kiváltott hangok és reakciók között. Ilyenkor a legmegfelelőbb csörgős, zenélős játékokat választani, mert ezek felkeltik a baba figyelmét és megtanulják az ok-okozati összefüggések felfedezését.

Lassan felfedezi, hogy a játékokat a szájába is tudja venni, előjönnek a mosolygási ösztönök és egyre jobban szereti a babatükrökben magát és más babákat nézni. Ilyenkor már válasszunk neki olyan készségfejlesztő plüss játékokat, amik élénk színűek, hangot adnak és nem tartalmaznak olyan apró darabokat, amiket a baba a szájába tud venni.

Hat hónapos kor körül más sokkal érdekesebben a harsányabb színek, a kézbe fogható dolgok. Érdemes már csörgőt venni a babának, lehetőleg puhábbakat – a babáknak készült plüss csörgők teljes mértékben biztonságosak – ,hogy ha még koordinálatlan a mozgásuk, ne üssék meg magukat vele.  Elkezdődik a rágcsálás is, ami összefüggésben van a fogak növekedésével, ezért ha csörgős rágókát választunk, nem csak a baba szórakozását, hanem az ínyének megnyugtatását is biztosíthatjuk. Praktikus lehet a babakocsi karfájára erősíthető készségfejlesztő játék is, ami a többféle funkciójával biztosan elvarázsolja a gyerekeket, még ha nincs is kedvük a szokásos napi levegőzéshez.

Kilenc hónapos kor körül már az esti fürdés is játéknak számít. Vásároljunk különböző fürdőjátékokat: választhatunk egyszerű kiskacsát, puha fürdőkönyvet, de találunk egész készleteket is, amihez a fürdőkádra vagy csempére erősíthető tároló is tartozik, így nem csak a pancsolás, hanem a pakolászás is izgalmas lehet. Nagyobbacskák kaphatnak színezős szappant vagy vízimalmot is. Ebben a korban már számíthatunk arra, hogy a babánk felkapaszkodik, és állva-sétálva próbálja meghódítani a világot. Jó ajándék ilyenkor egy bébitaxi, ami segít megtenni az első lépéseket, nagyon jól lehet bele kapaszkodni, és rá is lehet ülni. Egyes bébitaxik többféle funkcióval is rendelkeznek: átalakíthatók doboznak, zenélnek, hangokat adnak gombnyomásra. A készségfejlesztő játékok egész sora lesz érdekes ebben a korban, hiszen megtanítják az ok-okozati összefüggéseket, zenélnek, világítanak, némelyek beszélnek is, így segítve a motoros mozgásokat, érzékelést, tehát ezek lehetnek a leghasznosabb játékok a babának.

Mit is igyon a baba?

2013 október 6. | Szerző:

bigstock_smiling_question_-_see_more_of_12655856Nagyon sok anyukában felmerül a kérdés, vajon mikortól adjon a gyermekének inni, és vajon mit? A szakkönyvekben régi tanácsok, az interneten egymásnak ellentmondó információk vannak, és igazából ebben a kérdésben még az orvosi szakma sem egységes. Azzal mindenki egyetért, hogy az első hat hónapban az anyatejes babáknak nincs szükségük másra, mint magára a tejre, mert kiváló szomjoltó és minden hasznos vitamint tartalmaz. Nem szükséges mellé semmilyen folyadékot adni, ha szomjasnak gondoljuk a babát, akkor is szoptassuk meg. Ettől a nyári hőségben lehet eltérni, akkor is csak pár korty, mindenképpen tiszta, kiforralt víz fogyasztása ajánlott a babáknak. Kivételes esetekben, hányós vagy lázas betegségek előfordulásakor, fél éves kor alatt is el lehet ettől térni, de mindenképpen előtte egyeztessünk a gyermek orvosával, hogy pontosan mi a teendő.

Tápszeres babák esetében, és olyan anyukáknál, akik úgy gondolják, hogy a babájuk bizony etetés után is szomjas marad, már nehezebb a helyzet. Mi azt gondoljuk, hogy az esetek többségében egy anyuka érzi, hogy pontosan mire van szüksége a gyermekének, így ebben a kérdésben az anyai szív sugallatára támaszkodjunk. Na jó, de mi legyen fél éves kor után? Mit adjon inni egy anyuka a gyermekének?

Semmiképpen ne teát! Nagyon sokáig ez a tévhit élt az anyukák fejében, hogy teáztassuk a fél évnél idősebb babákat (fél éves kor alatt, a hozzátáplálás megkezdése előtt szigorúan tilos ilyesmit adni a gyereknek), mert az egészséges. Ez nem igaz. Semmiképpen nem ajánlott ilyen pici korban cukros italokkal itatni a babákat, mert így a szervezetük már nagyon korán hozzászokik a szénhidrátok beviteléhez, és később ez függőséghez, vagy extrém esetekben elhízáshoz is vezethet. Tehát ha már tisztáztuk, hogy a babák szervezetének semmilyen cukros ital nem tesz jót, akkor egyetlen olyan ital létezik számukra, ami egészséges lehet, az mégpedig a víz.

Hat hónapos kor, vagyis inkább a mellétáplálás kezdetétől számítva rendszeresen adjunk a babánknak tiszta vizet. Válasszunk megbízható forrásból származó, ha lehetséges, akkor olyan vizet, ami kellő mennyiségű ásványi anyagot biztosít a pici szervezetnek, de nem terheli le azt. Figyeljünk arra oda, hogy olyan márkát válasszunk, aminek a terméke első időben, felbontás után forralás nélkül adható a babának, ezzel könnyítve a mi munkánkat, és elősegítve, hogy a kis szervezet mindig elegendő folyadékhoz jusson.

A gyermekek esetében ugyanannyira oda kell figyelni arra, hogy megfelelő mennyiségű vizet fogyasszanak, mint a felnőtteknél. Érdemes már minél hamarabb megtanítani a babákat arra, hogy étkezések után és között mindig igyanak, így biztosítva a testük működéséhez szükséges folyadékmennyiséget.

 

Címkék: , ,

Itt van az ősz, itt van újra!

2013 augusztus 24. | Szerző:

Ha akarjuk, ha nem, néhány nap és szeptembert írunk. Az évszakváltás egy szülő életében költséges és cseppet sem szórakoztató mulatság. Tapasztalatunk szerint főleg az őszi-téli felkészülés az, ami igazán kimeríti a szülőt testileg, lelkileg, és nem utolsósorban anyagilag. Te, mint gondos szülő, bizonyosan tanakodsz már, hogy melyik ruhácska lesz az, ami továbbra is jó lesz, mi az, amit bizonyosan el kell rámolnod, és milyen ruhadarabok és eszközök azok, amiket be kell szerezned ahhoz, hogy a rosszabb idő beköszöntével is ki tudjatok mozdulni a gyerkőccel.

babajnoksag_ujzold.inddMi, itt a Mini-Manóban szintén az őszi áru kipakolásával és feltöltésével vagyunk elfoglalva, kis méretekből már néhány overall is kikerült a polcainkra, mert ugye ki tudja, hogy mit tartogat az időjárás számunkra. Szóval mi szinte el- és felkészültünk, és Te?

Ha igen, bizonyosan megérdemelsz egy kis lazítást, ha még nem, és a feladat előtt állsz, akkor meg egy utolsó nyárbúcsúztató bulit. Gyere el, vendégünk vagy a Babakunyhóval közösen rendezendő BABAjnokság nevű nyárbúcsúztató bulinkra a zuglói Kövér Lajos utcai Sporttelepre, ahol a programok és a belépő is ajándék, tehát díjmentes. Bővebb információ ide kattintva!

Már csak néhány nap, és a nyár utolsó előtti napján augusztus 30-án találkozhatunk az először megrendezésre kerülő BABAjnokságon, ahol a legkisebbek és szüleik értékes nyereményekért küzdhetnek meg. Téged és babádat is szívesen látunk a versenyeken, ahol a legjobbakat ajándékkal díjazzuk. A nevezés díjtalan, de a BABAjnokságon szerezhető élmény viszont pótolhatatlan. Minden információ a BABAjnokságról ide kattintva!

Ne maradj otthon, várunk augusztus 30-án a bulira, és természetesen ezen kívül minden nap várnak szakértő eladóink a Mini-Manó Babacentrumban az őszi-téli kínálatunkkal.

Hogyan válaszd ki a megfelelő cipőt gyermeked számára?

2013 július 21. | Szerző:

ciposMinden anyukának nehézséget okoz jó cipőt választania a kicsik számára. Számodra, kismamaként még inkább átláthatatlannak tűnik a gyermekcipők és ruhák széles választéka. Most segítünk Neked abban, hogy megismerd a legfontosabb szempontokat egy cipő kiválasztásakor, hogy ha eljön az ideje, akkor bátran és tájékozottan tudj dönteni.

Tudod, hogy az újszülöttek kb. 70%-a születik valamilyen lábdeformitással?

Mivel a gyerekláb nagyon képlékeny, rendkívül fontos, hogy gyermekkorban megelőzzük a különféle lábbetegségeket. Már a gyermek lábra állásakor nagyon lényeges lesz, hogy milyen cipőt hord.

Néhány tévhit, melyet szeretnénk eloszlatni:

  • A szülők által oly nagyon figyelt hosszboltozati emelés (betét) nem követelmény, sőt inkább káros a pici lábak számára, mert ennek segítségével a cipő nyomja fel a lábat, ezzel az izmok munkáját feleslegessé teszi, nehezíti a jó tartás kialakulását!
  • Újabb tévedés, hogy a „mezítlábazás” jót tesz a lábak fejlődésének. NEM! Csak az egyenetlen, rugalmas talajon végzett séta erősíti az apró lábacskák izmait. Szóval ne engedjük betonon mezítláb sétálni a gyermekeket, de nyugodtan hagyjuk, hogy füvön vagy homokon cipő nélkül játszanak.
  • Másik fontos dolog, hogy a cipő talpa ne legyen se túl kemény, se túl puha. Járáskor gördülnie kell és fontos, hogy a cipő jól rögzíthető legyen. Ideális, ha a 7-8 mm-rel nagyobb a lábnál.
  • Igyekezzünk nem használt cipőt vásárolni, mert bár kívülről teljesen új állapotúnak tűnik a cipő, az eddigi használat során keletkezett kitaposás elronthatja a gyerkőc lábát.
  • Gumicsizmát és vászoncipőt minden esetben csak váltócipő jelleggel használjunk, mert nem adnak tartást a lábnak.
  • Ne ragaszkodjunk mindig a pontos mérethez, mert nagyon nagy a különbség a különböző gyártók termékei között, így nem mindig ugyanaz a méretű cipő kényelmes.

Jó tudni, hogy a legtöbb statikai lábbetegség már kisgyerekkorban kezdődik és mire a gyermekből felnőtt lesz, lába deformálódik Ennek oka a divatos, de nem egészséges lábbelik viselése. Ha nem szeretnéd, hogy a Te gyermeked lába is hasonlóképpen járjon, akkor gyere be hozzánk a Mini-Manó Babacentrumban lévő cipőboltba!

Címkék: , , ,

Ödi szállodába megy! – 1. rész

2012 augusztus 24. | Szerző:

Hello, Ödi vagyok a rossz kisfiú! 🙂 Ha hiszed, ha nem, rengeteg sztorim van a szállodai nyaralásommal kapcsolatban. Anyuci sokszor azt mondja, hogy neki egyáltalán nem pihenés, ha elmegyünk hosszú hétvégére, mert minden másodpercben engem kell figyelni, és ő egyáltalán nem tud kikapcsolódni. Pedig szerintem nagyon kalandos egy ilyen hosszú hétvége!

Legutóbb már az odaút is izgalmasra sikeredett. Apa úgy megtömte a csomagtartót, hogy hátrafelé már egyáltalán nem lehetett kilátni. Anya szólt is neki ezért. Apa azt felelte, hogy ne foglalkozzon vele, mert úgyis előre megyünk, így elég, ha arra lát. Anyát számlátomást ez a válasz nem nyugtatta meg, de nem akart rögtön balhézni. De amikor elénk hajtott egy lovas kocsi az úton, és apa úgy beletaposott a fékbe, hogy csikorogtak a kerekek, az nagyon izgi volt! Én jól be voltam csatolva, így megúsztam az újabb találkozást a DVD monitorral, amiről az előző bejegyzésben olvashatsz. Viszont nagyon közelről találkoztam egy csomó dologgal.

A fülem mellett száguldott el egy tollas ütő, meg a homokozó vödröm és a fejemre hullott néhány strandpapucs. A legviccesebb az volt, amikor rám dőlt egy komplett tálca süti, amit a nagyi erőltetett ránk azzal a dumával, hogy milyen jól fog jönni az úton. Hát erre senki nem gondolt, hogy így fog jönni az úton. Kb. negyvennel landolt az ölemben.  Amúgy tök fincsi volt, és az idejét sem tudom, hogy mikor ehettem legálisan csokit a könyökhajlatomból.

Azért anya agyában itt elcsattant valami, amit szó szerint nem írok le, mert akkor hosszú hetekig nem nézhetnék mesét! Amikor lecsitultak a kedélyek, anyuci kitalálta, hogy popsitörlővel letörölgeti rólam a sütidarabokat. Na, találjátok ki, hol volt a pelenkázótáska? Nyertetek! A csomagtartóban, legalul. Szegény apa ezért is kapott. Amikor letisztogattak, minden a helyére került, és mehettünk tovább a szálloda felé. A bazinagy kapkodásban anyáék elfelejtették hátradönteni az ülésemet, ezért mire megérkeztünk, nagyon el volt zsibbadva a nyakam, mert elaludtam az ülésben. Kicsit pityeregtem ettől, de örültem, hogy megérkeztünk erre a csudiklassz helyre. Már a parkolóból látszott egy szupcsi játszótér és egy medence. Sajna nem sokáig élvezhettem a bámészkodást, mert anyu észrevette, hogy egy kis csoki maradt az ülésemben a sütiről és az kellemesen szétkenődött a hátsó felemen. Apával egyöntetűen állították, hogy ez egész máshogy néz ki, mint ami. Így ezzel a kellemetlen tudattal kellett betoppannom a szállodában. A következő bejegyzésben elmesélem, hogy mik történtek velem ebben a szuper szállodában!

Nyaralási problémák! Lehetnek?

2012 augusztus 19. | Szerző:

Múlt héten nyaralni voltunk. Igyekeztem kikapcsolódni, de azért végig ott bujkált bennem a bababoltos. Láttam sok mindent, ami egy repülős nyaralás során megkeseríti a szülők életét. Sőt közelebbről is megismerkedtünk olyan nyaralókkal, akik először utaznak pici gyerekkel. Hát ők úgy gondolták, hogy ha legközelebb jönnének, egy csomó mindent másképp csinálnának. Ők a saját kárukon tanultak.

Te miért ne tanulhatnál az övékén?

Íme a történet egy része, avagy a kölcsön babakocsi tipikus esete:

Sokan repülőút előtt vesznek új kis babakocsit, amit a nyaralásra szánnak, és vannak olyanok, akik kapnak egyet kölcsön a nyaralásra. Az első esettel csak érintőlegesen foglalkozom, a fő témánk most a kölcsön babakocsi. A friss vásárlás hátrányát a repülő beszállóajtajánál tapasztaltam meg, amikor egy kupac ember: reptéri alkalmazottak, stewardessek csapata próbált összecsukni egy esernyő babakocsit, ami szemlátomást néhány napos lehetett. Mivel láttam, hogy hamarosan kárt tesznek a szerkezetben – mint egy mentős vagy egy rendőr – szolgálatba helyeztem magam, amit igen nagy örömmel vettek. Néztek nagyot, hogy honnan vágom ezt a kérdést, amikor a család többi tagja nem is volt a közelemben. De térjünk rá a fő sztorira.

Az apartmanházban megismerkedtünk egy kedves párral, akik egy nem egész 2 éves gyerkőccel, és egy kölcsön babakocsival érkeztek. Hát, az a helyzet, hogy szívtak vele rendesen. Otthon ki se próbálták, elég volt az, hogy a szomszédnak megfelelt, akkor nekik is jó lesz. Használat során kiderült, hogy milyen jól jönne egy naptető vagy napernyő, szuper lenne, ha jobban dönthető lenne a háttámla, és mennyivel kényelmesebb lenne, ha a nem túl magas gyerkőc feje nem érne túl a háttámlán, és igazán jót tudna aludni a gyerkőc a babakocsiban.

 Mivel közelebbi barátságba kerültünk, kiderült, hogy többször megfordultak az üzletben, sőt megkapták a nyaralási tippek hírlevelet is, de mivel hirtelen döntés volt az utazás, ezért nem foglalkoztak vele. De nézzük, milyen bosszúságot okoztak ezek a hiányosságok. A napernyő hiánya miatta folyamatosan takargatták a babát, hogy nehogy megégjen. A hosszabb tengerparti sétákat mellőzni kellett, mert Lelle baba (Lelle, a kislány a neve) nem tudott komfortosan aludni a babakocsiban, sőt három nap elteltével kérdeztem rá, hogy szándékosan tolják-e lefékezett bolygókerékkel a babakocsit, mire visszakérdeztek, hogy „Jé, tényleg, ki lehet engedni?”. Apuci és anyuci elmondása szerint a nyaralás végén több tengerparti sétán, shoppingolós kikapcsolódáson és egyéb apartmanházon túli programot iktathattak volna be, ha saját babakocsit hoznak.

Levente és Timi esetéből a következő tanulságok vonhatóak le:

Ha kölcsön babakocsival próbálnál nyaralni, akkor előtte 1-2 hétig szoktasd hozzá a gyerkőcöt, hogy kiderüljön, ha valamire nem alkalmas.

Tengerpartra sose indulj el napernyő nélkül! Ugyan lehetett volna bérelni 16 euro/hétért, de könnyen ki lehet számolni, hogy ennyiért vásárolhattak volna itthon egyet.

Ezzel ugyan őnekik szerencséjük volt, de ha autót bérelsz, a babakocsi mindenképpen férjen bele a kocsi csomagtartójába akár úgyis, ha más is van benne.

Ha nem garantáltan napsütéses helyre mész, vagy reális esély van szúnyogokra, akkor az esővédőt, szúnyoghálót ki ne feledd a csomagból.

Ha nektek is van személyes tapasztalatotok vagy jótanácsotok a most nyaralni induló babásoknak, akkor szóljatok hozzá bátran a bejegyzéshez! A következő bejegyzések egyikében a kölcsönzős autókhoz kapható kölcsönautósülések világába kalauzollak el.

Kategória

2024. december
h k s c p s v
« ápr    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!